niedziela, 26 sierpnia 2012

Kwas foliowy przy staraniach o dziecko

Kwas foliowy, czyli inaczej witamina B9 - jest niezbędna do wytwarzania nowych komórek oraz jest odpowiedzialna za ich wzrost. Brak witaminy B9 może powodować anemie, uczucie przemęczenia, problemy z koncentracją, stany niepokoju, bezsenność, depresję. Niedobór powoduje także osłabienie wchłaniania substancji pokarmowych z przewodu pokarmowego.

W czym występuje B9?
W "naturze" kwas foliowy morzemy spotkać w pomarańczach, brukselce, kapuście włoskiej, natce pietruszki, szpinaku, cykorii, sałacie, pomidorach, awokado, morelach, a także fasoli, grochu, soi. Kwas foliowy jest niestety wrażliwy na wysokie temperatury.


Co jest wrogiem witaminy B9?
Brak zróżnicowanej diety, alkohol, także stosowanie środków antykoncepcyjnych pogarsza wchłanianie się kwasu foliowego w naszym organiźmie, jak i  przyjmowanie dużych ilości witaminy C (ponad 2 gramy dziennie).

Dlaczego kwas foliowy jest tak ważny w ciąży?
No właśnie, czemu tak wszędzie trąbią o tej jednej witaminie, a o innych nie? W związku z tym, że kwas foliowy odpowiada za tworzenie się nowych komórek i ich wzrost, ma niezwykły wpły na kształtowanie się ośrodkowego układu nerwowego. Jego niedobór w tym ważnym momencie może doprowadzić do wad cewy nerwowej, czyli własnie układu nerwowego (dokładniej możecie przeczytać o tym tu KLIK).

Od kiedy przyjmować kwas foliowy?
Niektórzy lekarze polecają przyjmowanie kwasu foliowego profilaktycznie nawet przez kobiety nie planujące na razie potomstawa. Wynika to głównie z faktu, że w momencie stwierdzenia ciąży (jest to zwykle 4-6 tydzień) układ nerwowy dziecka jest w trakcie tworzenia się i wtedy jest największe niebezpieczeńswto postania wad. Kobietom planującym ciąże zaleca się przyjmowanie około 0,4 mg kwasu foliowego dziennie. Jeśli planujemy ciąże, dobrze jest zacząć suplementacje jakieś 3 miesiące wcześniej, i jeśli lekarz nie zaleci inaczej przyjmuje się go do 12 tygodnia ciąży.

Nie zażywałam kwasu foliowego, a dowiedziałam się, że jestem w ciąży, co teraz?
Spokojnie, po prostu zacznij go zażywać jak najszybciej. To, że nie brałaś kwasu foliowego wcześniej nie musi oznaczać, że miałaś jego niedobór! Oczywiście zalecenia są takie, żeby jak najwcześniej go brać - profilaktycznie, jednak nie można uważać, że nie suplementowanie kwasu foliowego = wady rozowjowe u dziecka. Po pierwsze po fakcie nie mamy już na to wpływu, po drugie stres i zamartwianie się na zapas również mogą wyrządzić dużą krzywdę dziecku. 

A wy brałyście kwas foliowy przed zajściem w ciąże? A jeśli nie, to od którego tygodnia? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz