wtorek, 4 września 2012

Zespół napięcia przedmiesiączkowego czy objawy ciąży?


Zupełnie niedawno wpadł mi w oko artykuł pod tytułem "Myślisz, że jesteś w ciąży? Nie jesteś!". Przyznam, że od razu rzuciłam się do czytania. Artykuł studzi zapędy wielu kobiet próbujących doszukać się objawów ciąży w każdej najmniejszej zmianie zachodzącej w naszym organizmie. Napisany momentami dość ironicznie, ale ja akurat taki styl lubię ;) Autorka po kolei opisuje najbardziej znane symptomy ciąży: nudności i wymioty, częste oddawanie moczu, wahania nastrojów, różne zachcianki żywieniowe, obrzmiałe piersi itp. 
Nudności i wymioty pojawiają się najczęściej między 4 a 10 tyg. ciąży. Jeśli do terminu miesiączki jest jeszcze daleko, a jest Ci niedobrze, nie myl tego z ciążą. Nie przejadaj się ogórkami i lodami zanim nie potwierdzisz ciąży. Każda niestrawność przed terminem miesiączki-to żaden objaw! Za wiele ciążowych dolegliwości odpowiedzialny jest progesteron. Zwiększa on swoją wartość przez pierwsze tygodnie ciąży, lecz nie ma decydującego wpływu na samopoczucie kobiety, gdy nie nadszedł termin miesiączki
Częste oddawanie moczu.
Jest spowodowane zmianami hormonalnymi i powiększeniem trzonu macicy, a ewentualnym wzmożonym uciskiem na ściany pęcherza moczowego. Pojawiły się już hormony ciążowe, a tym samy doszło do zagnieżdżenia(pomiędzy 6 a 10 dniem od zapłodnienia), szmat czasu, w ciążę nie zachodzi się przecież w 5 min po zapłodnieniu. Z tego co wiemy 10 dni od zapłodnienia, czyli obliczając u kobiety miesiączkującej regularnie,co 28 dni, jeśli owulacja przypada między 9 a 14 dniem od dnia okresu, doliczam do tego czas wędrówki jajeczka do macicy plus prawdopodobne 10 dni do zagnieżdżenia. Wychodzi nam 24 dzień, nie 15 i nie 18. "Ucisk na ściany pęcherza”- czyli doszło już do zagnieżdżenia i powiększenia macicy. Tak jak łatwość zgięcia macicy na granicy szyjki i trzonu -objaw Gaussa oraz uwypuklenie jednego rogu macicy spowodowane implantacją jaja płodowego -objaw Piskacka - oba objawy mogą być potwierdzone tylko w trakcie badania narządu rodnego przez położnika, czyli nie wcześniej niż w 5 tyg. ciąży! Skoro sam położnik, nie jest w stanie wykryć wcześniej zmian w macicy, skąd więc pomysł, że możesz czuć te objawy już 5 dni po zapłodnieniu?
Całość możecie przeczytać tutaj KLIK. Bardzo ciekawych rzeczy można się także dowiedzieć o przyczynach różnych dolegliwości ciążowych. Niestety świadomie starając się o dziecko jesteśmy bardziej wyczulone na to co nasz organizm nam komunikuje, często chcemy brać to za objaw ciąży a nie zbliżającej się miesiączki. Może to być przyczyną rozczarowania, które tak na prawdę same sobie fundujemy "nakręcając się" objawami PMS. Pamiętajmy, że te objawy odnośnie ciąży są jednie MOŻLIWYM jej potwierdzeniem.

Poza tym, jakby dopasowując się do tematu, Castagnus w tym cyklu nie spisuje się tak dobrze jak w poprzednim, chodzę podminowana, humor raczej kiepski, piersi bolesne, choć nie jakoś bardzo, a to wszystko ponad 10 dni przed terminem spodziewanej miesiączki. Bardziej dokładne informacje będę zamieszczać jak skończę drugie opakowanie, ale miało być pięknie, a na razie jest jak zwykle...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz