piątek, 21 marca 2014

10 mitów na temat pieluszek wielorazowych

Wybrałam 10 stwierdzeń o pieluchach wielorazowych, z którymi się najczęściej spotkałam w rozmowach z innymi ludźmi, a które są nieprawdziwe bądź prawdziwe w jakimś stopniu. Trochę na wesoło, a trochę na poważnie... Chętnie poczytam w komentarzach jakimi mitami o wielo wy się spotkałyście!

1) Używanie pieluch wielorazowych jest droższe/tańsze od używania pampersów
To jest jedno z tych stwierdzeń, którego "prawdziwość" zależ od osoby. Używanie pieluch wielorazowych spokojnie może być droższe od pampersów. Bez mrugnięcia okiem mogę skomponować taki stosik wielo, który może kosztować zawrotne pieniądze. Do tego parę gadżetów i już wogóle można popłynąć. Używanie wielo może być też tańsze od pampersów. Tak jak można kupić pieluszki jednorazowe za ok 15 zł za opakowanie (rossmanowskie babydream) i za 48 zł (pampersy premium care). To czy zaoszczędzisz na wielo zależy wyłącznie od ciebie - jakie pieluchy kupisz (czy bierzesz pod uwagę pieluchy używane czy kupujesz edycje limitowane) i od tego jakie pieluchy kupowałabyś gdyby nie wielo (wydawałabyś 15 zł czy 40?). Oszczędność wielo polega też na możliwości użycia tych samych pieluch dla następnego dziecka lub ich odsprzedaniu.

2) W pieluchach wielo dzieci nigdy nie dostają odparzeń
Nieprawda. Faktem jest, że pieluszki wielo lepiej przepuszczają powietrze i nie zaparzają skóry tak skóry jak jednorazówki, ale używając wielo też można się nabawić odparzeń (zły proszek, w którym pierzesz pieluszki i odparzenie gotowe, zbyt długie zostawienie dziecka w mokrej pieluszce i odparzenie gotowe, ząbkowanie przy którym pojawiają się odparzenia...). Od kiedy używam wielo Mała miała może dwa razy odparzoną pupę, ale TAK, wielorazówkach też się to zdarza.

3) Pieluchy wielorazowe przeciekają
Nie, nie przeciekają. Chyba, że zdarzy się jakiś wypadek. Tak samo jak w jednorazówkach. Moje najgorsze wspomnienia z wyciekami są związane z "eksplozją kupy" w pampersie, musiałam prać nawet pokrowiec fotelika samochodowego. 

4) Pieluchy wielorazowe gotuje się w garze na kuchence
Zdarzają się sytuacje, kiedy niektóre osoby tak robią - jest to związane ze strippingiem (usuwaniem złogów z pieluszek) albo przygotowaniem przed pierwszym użyciem. Natomiast większość pieluch wielorazowych potraktowana w ten sposób nadawałaby się do wyrzucenia (zbyt wysoka temperatura mogłaby je uszkodzić). Ten obrazek z panią gotującą pieluchy z wałkami na głowie zastąpiła pani wkładająca pieluchy do pralki (wałki na głowie zastąpiła lokówka...)

5) Pieluchy składa się i spina agrafką
Co do składania to są jeszcze jego amatorzy (raczej na wymarciu...), natomiast większość ludzi używa prefoldów (fabrycznie złożonych tetr), agrafki zastąpiło Snappi (zapinka zrobiona z gumy z plastikowymi "ząbkami"). Używając pieluch: kieszonek albo All-in-one (wszystko w jednym) nic się nie składa, nic się nie spina.

6) W pieluchach wielo dziecko zawsze ma mokro
To zależy od pieluchy - są wkłady dające uczucie suchości, jest mikropolar w kieszonkach dający uczucie suchości i jest tetra, która takiego uczucia nie daje. Co kto woli. Natomiast umówmy się - kiedy dziecko zapełniło pieluchę, to trzeba ją zmienić, a nie liczyć na uczucie suchości! 

7) Pieluchy wielo śmierdzą
To trochę indywidualna sprawa, ale dla mnie dużo bardziej podawały pampersy w koszu ma śmieci. Nasze wiadro z pieluchami stoi w łazience i w moim odczuciu nic z niego nie czuć, a piorę pieluchy co dwa dni. Nikt z odwiedzających się nie skarżył ;-) Zresztą czy myślicie, że te wszytskie mamy, które używają wielo trzymałby w domu śmierdzącą bombę biologiczną? ;-)

8) Pieluchy wielo to jakaś nowa eko moda
Na pewno nie jest to żadna nowość - pieluchy wielo są znane od baaaardzo dawna :) Na pewno dużo ludzi związanych z ruchem eko ich używa, ale zdecydowanie nie tylko. Ja jestem tego dobrym przykładem (takie ze mnie eko, że szkoda gadać...).

9) Pranie pieluch wielo jest skomplikowane
Tylko jeśli nie ma się pralki! Wrzucasz do pralki, nastawiasz płukanie, potem pranie główne (najlepiej na jakiś dłuższy program) z dodatkowym płukaniem. Do prania używasz  proszku, którego normalnie byś użyła plus środek antybakteryjny. Z czasem pewnie wyrobisz sobie swój własny sposób na pranie - to naprawdę nie jest wiedza tajemna!

10) Używanie pieluch wielo zabiera mnóstwo czasu
Samo zmienianie pieluchy zajmuje tyle samo czasu co zmiana pampersa. Dodatkowy czas to na pewno wstawienie prania i rozwieszenie go (wrzucenie pieluch do pralki to jakies 5 minut, rozwieszenie ich to jakieś 10-15 plus 10 minut na złożenie - całość max 30 minut co dwa dni).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz