niedziela, 6 lipca 2014

Pieluchowanie wielorazowe noworodka - ile pieluch potrzebuje?

To jest pytanie, które najczęściej zadają osoby zaczynające swoją przygodę z wielorazówkami. I nie ma tu jednej właściwej odpowiedzi. Tak naprawdę to zależy od was!
 1. Co ile chcesz robić pranie? Codziennie wieczorem? Co drugi dzień? Co trzy dni? Rzadziej nie polecam ze względu na możliwość namnożenia się bakterii/pojawienia się nieciekawego zapaszku i ilości pieluch, które na raz trzeba by było wyprać i wysuszyć. 
 2. Czego chcesz używać? Tetry? Prefoldów? Formowanek? Kieszonek? AIO? Wszystkiego po trochu? To jest też pytanie o to, ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na pieluchy - zwykle AIO są najdroższe, potem kieszonki, a dalej otulacze.
 3. Chcesz używać wyłącznie pieluch wielorazowych czy planujesz na wyjścia lub na noc zakładać papmersy?
 4. Zamierzasz dużo podróżować z Maleństwem, wybywać na długie godziny z domu? Będziesz komuś zostawiać dziecko pod opieką?

To są pytania, na które musisz sobie odpowiedzieć, żeby wiedzieć ile i czego możesz potrzebować. Pamiętaj, że jeśli się okaże, że masz czegoś za mało to spokojnie możesz domówić dane rzeczy (zakupy przez internet i kurier do domu - nie ma większych problemów). Dobrze jest założyć, że będziesz zmieniać około 12 pieluch w ciągu dnia. Oczywiście u niektórych dzieci będzie więcej u innych mniej. Jeśli zamierzasz używać wielo też w nocy to do tego musisz dodać jeszcze około 3-4 pieluchy. Do tego musisz mieć zapas, którego będziesz używać w trakcie prania i suszenia. Czyli to jest zestaw na jeden dzień - w zależności od tego jak często chcesz prać musisz to pomnożyć przez ilość dni. Jeśli będziesz używać na noc lub pampersów to wiadomo ilość wielorazówek spada. Ale dochodzą koszty kupowania jednorazowych, a przy noworodku idą jak woda.

Jeśli chcesz używać pieluszek kieszonek sprawa jest prosta - na jeden dzień potrzebujesz około 12 kieszonek, jeśli chcesz używać otulaczy z prefoladami to 4-5 otulaczy i jakieś 12-14 prefoldów/opcjonalnie mogą to być też formowanki, tetra, wkłady bambusowe albo z mikrofibry. Najlepiej jest mieć mieszany stosik. Wiadomo, że z czegoś musisz zbudować "trzon" i tego będzie najwięcej, ale do tego warto dobierać różne pieluszki na różne okazje. Formowanki na spanie lub drzemki, AIO na wyjścia, prefoldy na co dzień... same musicie zobaczyć co i jak się będzie u was i waszego dziecka sprawdzać. Dzięki temu kompletując już stosik w większym rozmiarze albo one-size będzie wiedzieć w co chcecie inwestować, a w co nie.

Jeśli wiesz, że często będziesz wychodzić z Maleństwem z domu i przewijać go w różnych miejscach to kieszonki i AIO sprawdzą się najlepiej, używanie otulaczy z różnymi wkładami jest oczywiście możliwe, ale po zajmuje dużo miejsca w torbie i kosztuje trochę więcej zachodu, więc poza domem może być nie wygodne. To samo sprawdza się jeśli będziesz zostawiać dziecko pod opieką babci/cioci/wujka/i dalszych krewnych i znajomych królika - nie oszukujmy się pieluszki wielorazowe wywołują popłoch u ludzi, którzy widzą je pierwszy raz dlatego dobrze mieć kieszonki albo AIO, które są gotowe do użycia i zakłada się je jak pampersy.

Co było w naszym stosiku dla noworodka?
Na samym początku używaliśmy pampersów - pisałam o tym już nie raz - po pierwsze wygodniej mi było się tak spakować do szpitala, po drugie przeprowadzaliśmy się jak Mała miała 12 dni i nie chciałam dodatkowo sobie dokładać roboty z praniem. Gdybym dziś miała decydować to pewnie używałabym pampersów do czasu aż się skończy smółka.
Potem używaliśmy papmersów na wyjścia i na noc. Dlatego nasz stosik wielorazowy nie był duży. Gdybym dziś to planowała to na pewno bym już tak tego nie zaplanowała - Mała była by w wielo cały czas.
Mieliśmy:
5 otulaczy: 2 x Bambino Mio do 5kg 1x Bambino Mio do7 kg i 2 x Milovia S (mieliśmy też Milovię one-size, FLIPA one-size i Ecoonbum one-size, ale to była pomyłka, długo czekaliśmy aż będzie dobra)
16 prefoldów z Bambino Mio w rozmiarze do 7kg. Na samym początku wydawały się trochę wielkie, ale dobrze się je zakładało ze Snapi.
6 prefoldów z KIKO z żółtym obszyciem i 4 z pomarańczowym. Dziś bym te z żółtym sobie darowała i od razu używała tych z pomarańczowym. Te były fajne do składania na trzy do otulacza.
2 klamerki Snapi
Bibułki wielorazowe
Skromny zestaw, nie? Spokojnie na 1,5-dnia lub 2 dni starczał przy posiłkowaniu się pampami. Naprawdę na początku nie trzeba tworzyć gigantycznych stosików, ale uprzedzam - jak się zacznie to potem wciąga :D

4 komentarze:

 1. Bardzo przydatny artykuł dla młodej matki. Przyznam, że sama również miałam problem z rozplanowaniem tego wszystkiego. Zakupem odpowiednich pieluch - nie wiedziałam co do czego :) Zgadzam się z Tobą w zupełności - dobry plan to podstawa:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, można dostać do głowy od ilości informacji, decyzji do podjęcia, sprzętów do wybrania - bez planu ani rusz :D

   Usuń
 2. Witam ponownie :) mam takie pytanie jak składasz prefoldy i tetrę (jeśli używasz)? bo widziałam na różnych filmikach, że czasami się je tak jakby "skręca" w kroku ale mam mieszane uczucia czy wtedy dziecku jest wygodnie?
  Pozdrawiam
  W.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi Ci może o bikini twist fold? Taki jak w tym filmiku? https://www.youtube.com/watch?v=W174kYEBJJY
   Sama nigdy nie używałam tego składania, jak używałam prefoldów ze snapi, to składałam tak jak w tym filmie https://www.youtube.com/watch?v=fZGbnbVFaus
   a teraz składam prefoldy na 3 w poprzek szwów i do otulacza. Wydaje mi się, że takie składanie ze skrętem nie będzie w niczym dziecku przeszkadzać, zresztą dobrze jest po prostu obserwować co i jak - zawsze możesz na nowo przewinąć ;)

   Usuń