poniedziałek, 22 września 2014

Odparzenia pieluszkowe w pieluchach wielorazowych - powody

Odparzenia pieluszkowe to nie jest miły temat. To nie jest też nowy temat. Większość rodziców się z nim styka na którymś etapie. Do garstki szczęśliwców, których nigdy to nie dotknęło nie należę, oni mogą sobie pozwolić na nie czytanie. Resztę zapraszam dalej.

Odnośnie odparzeń pieluszkowych przy używaniu pieluch wielorazowych narosły dwa skrajne mity. Mit #1: przy używaniu wielorazówek odparzenia pieluszkowe się nie zdarzają. Mit #2: przy używaniu wielo dziecko ma cały czas powracające odparzenia. Rozprawiając się z dwoma naraz: dziecko może dostać odparzenia pieluszkowego w pieluchach wielorazowych i nie oznacza to, że będzie stale się z nim zmagać. Co więc może być przyczyną powstawania odparzeń?

Głównym powodem powstawania odparzeń jest zbyt długi kontakt skóry dziecka z sikami i kupą. I co by tu nie czarować tak samo będzie w wielo jak i jednorazówkach. Nie chcę przez to powiedzieć, że jeśli twoje dziecko ma odparzenie to jesteś złym rodzicem, bo za rzadko go przewijasz. Skóra różnych dzieci będzie mieć różną wrażliwość - to jest jasne i zrozumiałe! Poza tym nie zawsze wiemy, że coś się znalazło w pieluszce i nie zawsze mamy możliwość przewinąć dziecko od razu. Dziecko okresowo może też dostać odparzenia jeśli z jakiegoś powodu ma biegunkę, zjadło coś nietypowego, zdarza się też przy ząbkowaniu. Nasza córka dostała odparzenia kiedy wychodziły jej czwórki, robiła wtedy kupę kilka raz dziennie i zanim się zorientowaliśmy pupa była czerwona.

W takiej sytuacji przewagą wielorazówek będzie większy dostęp powietrza do skóry dziecka (otulacze z PULu i wełny oddychają) oraz możliwość dołożenia dodatkowego wkładu chłonnego - dzięki czemu wilgoć nie będzie podrażniać skóry albo zastosowanie wkładki dającej uczucie suchości - skóra nie ma kontaktu z wilgocią. Niezależnie od tego czy używasz wielo czy jednorazówek pieluchę trzeba zmieniać dziecku wtedy kiedy jest taka potrzeba a nie dopiero wtedy kiedy się z niej wylewa i wisi dziecku w kroku.

Możliwe, że odparzenie pojawia się ze względu na jakąś drażniącą substancje. W pampersach jest ich tyle, że szkoda wymieniać (pisałam już o tym tu KLIK). Wielu rodziców widzi niesamowitą poprawę, w momencie kiedy zaczynają używać wielo. My jesteśmy świetnym przykładem - Malutka przez 2 tygodnie po urodzeniu była w pampach i miała cały czas bardziej lub mnie odparzoną pupę, a kiedy zaczęliśmy używać tetry i otulaczy - jak ręką odjął. Natomiast w wielorazowych też może się zdarzyć podrażnienie skóry. Powodem może być uczelnie lub wrażliwość na materiały sztuczne - głównie mikrofibrę, ale też wkładki filcowe, polar.
Najlepszym sposobem jest używanie wtedy naturalnych materiałów takich jak bawełna, konopie, bambus, wełna lub oddzielenie materiałów sztucznych jakąś warstwa naturalnego materiału, żeby skóra nie miała z nim bezpośredniej styczności.

Kolejnym problemem może być detergent, którego używasz do prania pieluszek. Może podrażniać skórę ze względu na swój skład. Jeśli ubranka dziecka także w nim pierzesz i nie zauważyłaś wysypki ani innych zmian skórnych, to raczej oznacza, że to nie jest jego wina. Jeśli jednak widzisz, że coś niedobrego dzieje się na skórze dziecka, to zmień proszek.
Proszek mógł się także nagromadzić w pieluszce (pieluchy są bardzo chłonne, w przeciwieństwie do ubrań nie tak łatwo z nich go wypłukać). Tu pomoże stripping, o którym pisałam już tu KLIK i tu KLIK.

Przyczyną powstawania odparzeń pieluszkowych mogą być też chusteczki nawilżane. Jeśli ich używasz i zastanawiasz się czy to one powodują podrażnienia, zacznij przemywać pupę bawełnianą szmatką zmoczoną w czystej wodzie.

Jeśli zastanawiacie się jak sobie radzić z już powstałymi odparzeniami w pieluchach wielorazowych, jak pomóc dziecku i przy okazji nie zniszczyć swoich pieluszek, to wkrótce będzie część druga.

2 komentarze:

  1. A u nas było tak, że na początku w wielorazówkach przez jakiś tydzień Rybka miała czerwoną pupę, potem jej przeszło (niemal samoistnie). Przez pewien czas, po wyjazdach (kiedy wracaliśmy znów do jednorazówek) i po powrocie do wielorazówek, przez kilka dni miała odparzenia. Wydaje mi się, że jej pupa musiała się przystosować do nowego materiału. Po kilku dniach było już wszystko ok.

    OdpowiedzUsuń
  2. Join EverydayFamily TODAY and you will receive stage by stage pregnancy and baby email newsletters, offers and weekly coupon alerts as well as a wide range of free baby samples, coupons, baby magazines and more.

    New Members Can Win Free Diapers for a Year!

    OdpowiedzUsuń