wtorek, 21 października 2014

5 rzeczy, które możesz powiedzieć ludziom starającym się o dziecko

Było już o tym, czego nie należy mówić KLIK. Tam było aż 20 punktów, bo jak zwykle w takich sytuacjach łatwiej znaleźć więcej negatywów niż pozytywów. Jak nie czytaliście, to koniecznie zacznijcie od tamtego wpisu. Jeśli ktoś z twoich bliskich lub znajomych ma problemy z zajściem w ciążę lub zmaga się z niepłodnością to pamiętaj o tym, żeby uszanować ich decyzję jeżeli nie chcą z Tobą poruszać tego tematu. Może jest to dla nich zbyt świeże lub zbyt trudne żeby o tym z kimś rozmawiać. Może jest im trudno, bo jesteś właśnie w ciąży/dopiero co urodziłaś/masz już dwójkę super dzieci i choć na pewno cieszą się twoim szczęściem, to nie czują się komfortowo w tej sytuacji. Może wybiorą kogoś innego do rozmowy na ten temat - nie obrażaj się, tylko staraj zrozumieć.

Dobra, ale wybrali ciebie, co możesz powiedzieć?

1) Powiedz o swoich emocjach, o tym co czujesz: jesteś zaskoczona; jest ci przykro; jest ci smutno; jesteś przejęta, że właśnie tobie się zwierzyli; nie wiesz co powiedzieć; podejrzewałaś, że coś jest na rzeczy, ale bałaś się sama poruszyć temat; boisz się co masz powiedzieć, bo nie chcesz czegoś palnąć. Najważniejsze, żeby było to szczere i prawdziwe. Oni powierzyli Ci właśnie coś bardzo osobistego, mówiąc im o swoich uczuciach też się trochę otwierasz i to może pomóc w dalszej rozmowie.
2) Okaż wsparcie. Ty ich znasz najlepiej. Wiesz, czy należy ich przytulić, rzuć żart, pomilczeć razem, czy powiedzieć ciepłe słowo. Pary starające się o dziecko nie chcą litości, tylko zrozumienia ich sytuacji i wspierania ich w walce.
3) Poproś żeby szczerze Ci powiedzieli, jeśli nie chcą o czymś rozmawiać, jeśli przekraczasz jakimś pytaniem ich granice, jeśli powiesz coś głupiego lub coś co ich zaboli.
4) Zapytaj się czy możesz coś dla nich zrobić. Może potrzebują kogoś, kto pomoże zrobić reaserch w necie, poszuka informacji, podwiezie na jakieś badania, będzie pod telefonem. Może nie będą potrzebowali takiej pomocy, może chcą tylko wsparcia psychicznego, ale nigdy nie wiadomo.
5) Zapewnij ich o swojej dyskrecji. I bądź dyskretna. To bardzo osobisty temat, pomyśl co ty być czuła, gdybyś się dowiedziała, że ktoś twoją tajemnicę "wygadał" choćby w dobrej wierze. 

Pamiętaj, żeby wszystko co mówisz i robisz było zgodne z twoim sumieniem i tym jak naprawdę się czujesz. Żadne punkty i instrukcje nie zastąpią prawdziwej więzi i przyjaźni jaka jest między wami. 

1 komentarz: