sobota, 25 lipca 2015

Super proste (w miarę zdrowe) ciasteczka, które można zrobić razem z dwulatkiem

To jest jeden z tych przepisów, którego nie da się zepsuć. Wyjdzie każdemu, nawet jeżeli w kuchni gotujesz tylko wodę na herbatę. Dodatkowym plusem tego przepisu jest to, że można go spokojnie wykonać z dwulatkiem. Testowane na naszej niezwykle aktywnej Malutkiej, była zaangażowana przez całe przygotowania i niezwykle dumna z faktu, że mogła pomóc.


Co potrzeba?

  • 4 banany (im bardziej dojrzałe, tym ciastka będą słodsze)
  • 2 szklanki płatków owsianych (ja zwykle używam Górskich, ale takie błyskawiczne też się sprawdzą)
  • 1/4 szklanki mleka (dowolnego: może być roślinne albo krowie)
  • dodatki wedle uznania (u nas tym razem żurawina, wiórki kokosowe i jagody goi). Dodaję to, co akurat mam pod ręką: może być gorzka czekolada, mogą być orzechy, mogą być suszone owoce - co lubicie.
Przygotowanie
  • Banany kroicie, a potem wszystko dodajecie do dużej miski i mieszacie na gładką masę. Ja używam do tego najpierw ugniataczki do ziemniaków a potem dużej łyżki. Wykładacie na blachę wyłożoną papierem do pieczenia formując kształt, który wam odpowiada i pieczecie przez ok 20 minut w 180 stopniach.
Po upieczeniu ciastka będą lekko wilgotne w środku, takie trochę "ciągnące się". Nie mają dodatkowego cukru w sobie, mąki, opcjonalnie mogą być też bez nabiału jeśli użyjecie mleka roślinnego. Przekąska idealna dla całej rodziny! U nas znikają w tempie błyskawicznym, a dzięki możliwości zmiany dodatków wcale nam się nie nudzą.
Dajcie koniecznie znać jak wam wyszły!

Źródło przepisu tutaj KLIK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz