niedziela, 7 sierpnia 2016

Malutka skończyła 3 latka

Oczywiście jak zwykle spóźniona jestem z tym wpisem. Takie jest prawdziwe życie, brak notek na czas, z błędami i zdaniami 7-krotnie złożonymi. Nic to, przecież zupełnie to nie ma znaczenia, prawda? Mała urodziny miała w czerwcu, więc mogłam się z trzylatką już trochę oswoić. Nie oswoiłam się, nie dowierzam, patrzę na tą małą dziewczynkę i ze zdziwienia kręcę głową...
Stali bywalcy wiedzą, że choć Malutka jest córką naszą umiłowaną i cudem nad cudami, to wyzwaniem jest równie wielkim. Od maleńkości pokazywała swój silny charakter, mocno przeżywała wszelkie emocje, trudno ją było uspokoić, zadowolić, przekonać do czegoś, czego nie chciała. I na dodatek jest bystra, więc z bajerowaniem też nie ma lekko. I jako trzylatka jest dokładnie taka sama tylko BARDZIEJ. 

Emocje sięgają zenitu. Jej i nasze. Nie ma dnia, żeby było spokojnie. Są takie newralgiczne momenty jak posiłki, ubieranie się, toaleta, kiedy zwykle coś idzie nie tak. Nie po mojej myśli lub nie pomyśli Małej. I jest wrzask. I krzyk. I płacz. I mówienie: NIC! NIE! NIC! A do tego czasem plucie, tupanie nogą i w ogóle armagedon. 

Emocje dotyczą też Groszka, chłopakowi się obrywa za wszystko, bo jest mniejszy... bo można go popchnąć, krzyknąć prosto w twarz, żeby sobie ulżyć. Jak Boga kocham, to są te momenty, kiedy w moich myślach dochodzi do rękoczynów. 

Radzimy sobie raz lepiej raz gorzej, czasem spokojnie i z opanowaniem tłumaczymy, radzimy sobie z emocjami, które się pojawiają. Często jednak dajemy się temu ponieść, i co tu dużo mówić jest nerwowo. Kocham Malutką jak tylko się da, ale są momenty, w których mam jej tak serdecznie dość, że wysłałabym ją pierwszą lepszą rakietą na księżyc! 

Malutka jest bardzo aktywną dziewczynką, uwielbia skakać, biegać, skakać, zjeżdżać, skakać... jest też bardzo sprawna, od stania na jednej nodze, biegania po krawężniku, skakania na trampolinie jak kangur. Nie boi się fizycznych aktywności, sprzętów na placach zabaw, nic z tych rzeczy. Bardzo lubi jak się ją gilgocze, goni, łapie.
Najbardziej na świecie kocha piłki. Małe, duże, dmuchane, plastikowe, pluszowe... Jej ukochaną maskotką, z którą chodzi spać jest pluszowa piłka. Jeśli możecie sobie wyobrazić bardziej nieporęczną ukochaną zabawkę, to dajcie znać....
W wodzie może być na okrągło. Najlepiej od razu po śniadaniu wskakiwała by do basenu.
Kocha kota Filemona i Bonifacego, jest to najcudowniejsza bajka na świecie, a Malutka najchętniej udaje, że jest kotem (opcjonalnie myszką). 
Za ser żółty da się pokroić, owoce zjada w każdej ilości jaką dostanie. 
Mówi na wdechu i na wydechu. Non stop. Ciągle. Używa KAŻDEGO słowa, które GDZIEKOLWIEK usłyszała, bywa zabawnie pod tym względem. 

Jest bardzo delikatna, przezywa strasznie każde wydarzenie, spotkanie z ludźmi, z innymi dziećmi. Najlepiej sobie radzi w relacji jeden na jeden, im większa grupa tym bardziej się boi i wycofuje. Choć i tu zauważam coraz większą zmianę. Z każdą nową sytuacją potrzebuje się oswoić, widzę, że bardzo pomaga jej jeśli wcześniej jej opowiadamy co się będzie działo, jak coś będzie wyglądać: słucha i zapamiętuje, jest dzięki temu spokojniejsza. 

Jest piękna, zabawna, uparta... I chociaż urodziła się przed samym początkiem lata, to przypomina mi świeży wiosenny poranek.  Świeża, energetyczna, a przy tym taka krucha, delikatna.
Jest naszą córeczką, dzięki niej staliśmy się rodzicami i staram się każdego dnia pamiętać jakim jest cudem i jaką wielką odpowiedzialnością. Kocham Cię Malutka. 

4 komentarze:

 1. Wszystkiego najlepszego dla Twojej trzylatki :)
  Ciekawy post.

  OdpowiedzUsuń
 2. 100 lat dla Malutkiej! Moje dziewczyny też tak ruchliwe i mają charakterki, a ich ulubione zajęcie, to wspinanie się - wszędzie. Z podziwem patrzę na znajomych, którzy mają spokojne i cichutkie potomstwo. Jak oni to robią? :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Groszek jest trochę spokojniejszy, ale może dlatego, że to chłopak? ;) Nie wiem jak oni to robią, ale BARDZO chętnie się dowiem... Chociaż, czy ja bym wytrzymała w takim spokojnym domu? 😂

   Usuń